Cheapest right now

The single cheapest option for every item across all stores — ranked by price per 100g. Loyalty-card prices included where they win.

Sainsbury's 2kg British Chicken Drumsticks
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's 2kg British Chicken Drumsticks

£3.00£4.50-33%
Nectar

£0.15/100g · 2.0kg

Buy at Sainsbury's →
Pork Faggots 6 Pack
AldiAldi

Pork Faggots 6 Pack

£1.25

£0.19/100g · 660g

Buy at Aldi →
Mr Brain's Pork Faggots x6 656g
Sainsbury'sSainsbury's

Mr Brain's Pork Faggots x6 656g

£1.25

£0.19/100g · 656g

Buy at Sainsbury's →
Sainsbury's 2kg British Fresh Chicken Skin on Thighs
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's 2kg British Fresh Chicken Skin on Thighs

£4.00£5.75-30%
Nectar

£0.20/100g · 2.0kg

Buy at Sainsbury's →
£50 meat for £20
Fat ButcherFat Butcher

£50 meat for £20

£20.00

£0.22/100g · 9.0kg

Buy at Fat Butcher →
Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg
TescoTesco

Tesco Medium Whole Chicken 1.3-1.7kg

£4.00£4.50-11%
Clubcard

£0.24/100g · 1.7kg

Buy at Tesco →
Mr Brains 6 Pork Faggots
MorrisonsMorrisons

Mr Brains 6 Pork Faggots

£1.60

£0.24/100g · 657g

Buy at Morrisons →
Pork Sausage Meat
AldiAldi

Pork Sausage Meat

£0.99

£0.25/100g · 400g

Buy at Aldi →
XXL 5% Fat Pork Mince
AldiAldi

XXL 5% Fat Pork Mince

£2.49

£0.25/100g · 1.0kg

Buy at Aldi →
Pork Loin joint (1.0kg)
Fat ButcherFat Butcher

Pork Loin joint (1.0kg)

£2.99

£0.25/100g · 1.2kg

Buy at Fat Butcher →
Back Bacon 2kg (2.0kg)
Fat ButcherFat Butcher

Back Bacon 2kg (2.0kg)

£4.99

£0.25/100g · 2.0kg

Buy at Fat Butcher →
American Style Burger Slaw
AldiAldi

American Style Burger Slaw

£0.69

£0.28/100g · 250g

Buy at Aldi →
Ready-to-Heat Chicken Rice
AldiAldi

Ready-to-Heat Chicken Rice

£0.69

£0.28/100g · 250g

Buy at Aldi →
Trio of lamb
Fat ButcherFat Butcher

Trio of lamb

£24.99

£0.28/100g · 9.0kg

Buy at Fat Butcher →
bacon joint (600-700g) (600-700G)
Fat ButcherFat Butcher

bacon joint (600-700g) (600-700G)

£2.99

£0.30/100g · 1.0kg

Buy at Fat Butcher →
Big British Beef Box
Fat ButcherFat Butcher

Big British Beef Box

£14.99

£0.30/100g · 5.0kg

Buy at Fat Butcher →
Super market saver £14.99
Fat ButcherFat Butcher

Super market saver £14.99

£14.99

£0.30/100g · 5.0kg

Buy at Fat Butcher →
£40 For £14.99
Fat ButcherFat Butcher

£40 For £14.99

£14.99

£0.30/100g · 5.0kg

Buy at Fat Butcher →
Saturday Saver
Fat ButcherFat Butcher

Saturday Saver

£14.99

£0.30/100g · 5.0kg

Buy at Fat Butcher →
Mega meat hamper £14.99
Fat ButcherFat Butcher

Mega meat hamper £14.99

£14.99

£0.30/100g · 5.0kg

Buy at Fat Butcher →
Hot Wings
AldiAldi

Hot Wings

£0.75

£0.30/100g · 250g

Buy at Aldi →
£25 British Meat for £10
Fat ButcherFat Butcher

£25 British Meat for £10

£10.00

£0.31/100g · 3.2kg

Buy at Fat Butcher →
8 Minted Lamb Koftas 320g
AsdaAsda

8 Minted Lamb Koftas 320g

£1.00

£0.31/100g · 320g

Buy at Asda →
£70 British beef for £29.99
Fat ButcherFat Butcher

£70 British beef for £29.99

£29.99

£0.33/100g · 9.0kg

Buy at Fat Butcher →
Sainsbury's Steak Pies x4 568g
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's Steak Pies x4 568g

£1.99

£0.35/100g · 568g

Buy at Sainsbury's →
Chicken & Bacon Pies 4 Pack
AldiAldi

Chicken & Bacon Pies 4 Pack

£1.99

£0.35/100g · 570g

Buy at Aldi →
Steak & Gravy Pies 4 Pack
AldiAldi

Steak & Gravy Pies 4 Pack

£1.99

£0.35/100g · 570g

Buy at Aldi →
Morrisons British Ox Liver 490g
MorrisonsMorrisons

Morrisons British Ox Liver 490g

£1.72

£0.35/100g · 490g

Buy at Morrisons →
Chicken Hotdogs 650g
AsdaAsda

Chicken Hotdogs 650g

£2.32

£0.36/100g · 650g

Buy at Asda →
Elit Chicken Hotdogs
MorrisonsMorrisons

Elit Chicken Hotdogs

£2.35

£0.36/100g · 650g

Buy at Morrisons →
Black Pudding Stick - 1.36kg
The Meat ManThe Meat Man

Black Pudding Stick - 1.36kg

£4.99

£0.37/100g · 1.4kg

Buy at The Meat Man →
Chicken Bakes 2 Pack
AldiAldi

Chicken Bakes 2 Pack

£1.15

£0.38/100g · 310g

Buy at Aldi →
Tomahawk Fillet Steak Combo
Fat ButcherFat Butcher

Tomahawk Fillet Steak Combo

£19.99

£0.38/100g · 5.2kg

Buy at Fat Butcher →
Seafood Sticks 16 Pack
AldiAldi

Seafood Sticks 16 Pack

£0.99

£0.40/100g · 250g

Buy at Aldi →
Prosciutto Tortelloni
AldiAldi

Prosciutto Tortelloni

£0.99

£0.40/100g · 250g

Buy at Aldi →
Cheesy Wedges with Bacon
AldiAldi

Cheesy Wedges with Bacon

£1.99

£0.40/100g · 500g

Buy at Aldi →
Boneless Loin of Pork (1.0kg)
Fat ButcherFat Butcher

Boneless Loin of Pork (1.0kg)

£3.99

£0.40/100g · 1.0kg

Buy at Fat Butcher →
Fresh 5kg Chicken Breast Fillets
Meat SupermarketMeat Supermarket

Fresh 5kg Chicken Breast Fillets

£19.99

£0.40/100g · 5.0kg

Buy at Meat Supermarket →
Essential Meat for the week
Fat ButcherFat Butcher

Essential Meat for the week

£19.99

£0.40/100g · 5.0kg

Buy at Fat Butcher →
Ultimate BBQ Box
Fat ButcherFat Butcher

Ultimate BBQ Box

£19.99

£0.40/100g · 5.0kg

Buy at Fat Butcher →
Beef Mince
AsdaAsda

Beef Mince

£1.00

£0.40/100g · 250g

Buy at Asda →
£50 for £20 Meat box
Fat ButcherFat Butcher

£50 for £20 Meat box

£20.00

£0.40/100g · 5.0kg

Buy at Fat Butcher →
Sainsbury's 500g British 6% Fat Chicken Mince
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's 500g British 6% Fat Chicken Mince

£2.00£3.00-33%
Nectar

£0.40/100g · 500g

Buy at Sainsbury's →
Sainsbury's Chicken Liver 250g
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's Chicken Liver 250g

£1.00

£0.40/100g · 250g

Buy at Sainsbury's →
£50 BBQ pack for £20
Fat ButcherFat Butcher

£50 BBQ pack for £20

£20.00

£0.40/100g · 5.0kg

Buy at Fat Butcher →
Pig Liver (Typically 0.4kg)
AsdaAsda

Pig Liver (Typically 0.4kg)

£1.63

£0.41/100g · 400g

Buy at Asda →
Sainsbury's 6 x Mince Pies 290g
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's 6 x Mince Pies 290g

£1.19

£0.41/100g · 290g

Buy at Sainsbury's →
Steak Bakes 2 Pack
AldiAldi

Steak Bakes 2 Pack

£1.15

£0.41/100g · 280g

Buy at Aldi →
Black Pudding Slices 4 Pack
AldiAldi

Black Pudding Slices 4 Pack

£0.95

£0.42/100g · 230g

Buy at Aldi →
Chicken Breast Fillets
AldiAldi

Chicken Breast Fillets

£4.25

£0.42/100g · 1.0kg

Buy at Aldi →
Minced Beef & Onion 392g
AsdaAsda

Minced Beef & Onion 392g

£1.70

£0.43/100g · 392g

Buy at Asda →
Bury Black Pudding 4 Slices 230G
TescoTesco

Bury Black Pudding 4 Slices 230G

£1.00£1.30-23%
Clubcard

£0.43/100g · 230g

Buy at Tesco →
Tesco Chilli Beef Nacho Mac 'N' Cheese 400g
TescoTesco

Tesco Chilli Beef Nacho Mac 'N' Cheese 400g

£1.75£2.00-13%
Clubcard

£0.44/100g · 400g

Buy at Tesco →
Premium Haggis 392g
AsdaAsda

Premium Haggis 392g

£1.73

£0.44/100g · 392g

Buy at Asda →
Stuffed Chicken Breast Joint
AldiAldi

Stuffed Chicken Breast Joint

£2.49

£0.44/100g · 560g

Buy at Aldi →
Chicken Sausages 500g
AsdaAsda

Chicken Sausages 500g

£2.25

£0.45/100g · 500g

Buy at Asda →
Tesco 4 Pork Pies 260g
TescoTesco

Tesco 4 Pork Pies 260g

£1.19

£0.46/100g · 260g

Buy at Tesco →
Chicken Mortadella 500g
AsdaAsda

Chicken Mortadella 500g

£2.30

£0.46/100g · 500g

Buy at Asda →
Half Price Family Saver
Fat ButcherFat Butcher

Half Price Family Saver

£24.99

£0.46/100g · 5.4kg

Buy at Fat Butcher →
Mixed BBQ Chicken Pack 1.6kg
AsdaAsda

Mixed BBQ Chicken Pack 1.6kg

£7.50

£0.47/100g · 1.6kg

Buy at Asda →
Pork Sausage Meat 454g
AsdaAsda

Pork Sausage Meat 454g

£2.14

£0.47/100g · 454g

Buy at Asda →
Haggis 454g
AsdaAsda

Haggis 454g

£2.17

£0.48/100g · 454g

Buy at Asda →
Roast Chicken Dinner 450g
AsdaAsda

Roast Chicken Dinner 450g

£2.16

£0.48/100g · 450g

Buy at Asda →
Sizzler Chicken Tenders
AldiAldi

Sizzler Chicken Tenders

£1.49

£0.48/100g · 310g

Buy at Aldi →
Chicken Drum Fillets
AldiAldi

Chicken Drum Fillets

£2.95

£0.49/100g · 600g

Buy at Aldi →
16 Tasty Seafood Sticks 250g
AsdaAsda

16 Tasty Seafood Sticks 250g

£1.23

£0.49/100g · 250g

Buy at Asda →
Simon Howie Original Haggis 454G
TescoTesco

Simon Howie Original Haggis 454G

£2.25£2.75-18%
Clubcard

£0.50/100g · 454g

Buy at Tesco →
British Pork Mince 1kg
AsdaAsda

British Pork Mince 1kg

£4.97

£0.50/100g · 1.0kg

Buy at Asda →
Chicken Katsu
AldiAldi

Chicken Katsu

£1.99

£0.50/100g · 400g

Buy at Aldi →
6 Welsh Recipe Faggots 510g
AsdaAsda

6 Welsh Recipe Faggots 510g

£2.54

£0.50/100g · 510g

Buy at Asda →
Gammon Steaks (1.0kg)
Fat ButcherFat Butcher

Gammon Steaks (1.0kg)

£4.99

£0.50/100g · 1.0kg

Buy at Fat Butcher →
£££ OFF Meat 4 The Week
Fat ButcherFat Butcher

£££ OFF Meat 4 The Week

£24.99

£0.50/100g · 5.0kg

Buy at Fat Butcher →
Tesco Chicken Arrabbiata 400g
TescoTesco

Tesco Chicken Arrabbiata 400g

£2.00

£0.50/100g · 400g

Buy at Tesco →
Tesco Chilli Beef Wedges 400g
TescoTesco

Tesco Chilli Beef Wedges 400g

£2.00

£0.50/100g · 400g

Buy at Tesco →
Beef Ox Heart
HG WalterHG Walter

Beef Ox Heart

£12.50

£0.50/100g · 2.5kg

Buy at HG Walter →
SFC Chicken Pop Pops
MorrisonsMorrisons

SFC Chicken Pop Pops

£2.50

£0.50/100g · 500g

Buy at Morrisons →
Morrisons Beef Chilli
MorrisonsMorrisons

Morrisons Beef Chilli

£2.00

£0.50/100g · 400g

Buy at Morrisons →
Morrisons Seafood Sticks 250g
MorrisonsMorrisons

Morrisons Seafood Sticks 250g

£1.25

£0.50/100g · 250g

Buy at Morrisons →
Beef Ragu Protein Pot
AldiAldi

Beef Ragu Protein Pot

£1.75

£0.50/100g · 350g

Buy at Aldi →
Pickled Burger Slaw 340g
AsdaAsda

Pickled Burger Slaw 340g

£1.70

£0.50/100g · 340g

Buy at Asda →
Morrisons British Ox Heart 490g
MorrisonsMorrisons

Morrisons British Ox Heart 490g

£2.45

£0.50/100g · 490g

Buy at Morrisons →
Pulled Beef
AsdaAsda

Pulled Beef

£1.00

£0.50/100g · 200g

Buy at Asda →
Summer Burger Slaw 250g
AsdaAsda

Summer Burger Slaw 250g

£1.27

£0.51/100g · 250g

Buy at Asda →
Black Pudding Stick (450g)
Fat ButcherFat Butcher

Black Pudding Stick (450g)

£2.29

£0.51/100g · 450g

Buy at Fat Butcher →
Chicken Tikka Slice
AsdaAsda

Chicken Tikka Slice

£0.95

£0.51/100g · 185g

Buy at Asda →
Tesco British Turkey Thigh Joint 1.25Kg
TescoTesco

Tesco British Turkey Thigh Joint 1.25Kg

£6.50£7.30-11%
Clubcard

£0.52/100g · 1.3kg

Buy at Tesco →
Sainsbury's Beef Gravy Pouch, Taste the Difference 350g
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's Beef Gravy Pouch, Taste the Difference 350g

£1.84£2.45-25%
Nectar

£0.53/100g · 350g

Buy at Sainsbury's →
Pork Chipolatas 12 Pack
AldiAldi

Pork Chipolatas 12 Pack

£1.79

£0.53/100g · 340g

Buy at Aldi →
Burger Sweets 150g
AsdaAsda

Burger Sweets 150g

£0.79

£0.53/100g · 150g

Buy at Asda →
Hot & Spicy Chicken Niblets
AsdaAsda

Hot & Spicy Chicken Niblets

£4.75

£0.53/100g · 900g

Buy at Asda →
Whole Duck
AsdaAsda

Whole Duck

£10.61

£0.53/100g · 2.0kg

Buy at Asda →
Flavoured Chicken Selection
Fat ButcherFat Butcher

Flavoured Chicken Selection

£16.99

£0.53/100g · 3.2kg

Buy at Fat Butcher →
Sainsbury's Fresh British Turkey Thigh Joint 750g
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's Fresh British Turkey Thigh Joint 750g

£4.00£4.50-11%
Nectar

£0.53/100g · 750g

Buy at Sainsbury's →
Black Pudding 200g
AsdaAsda

Black Pudding 200g

£1.07

£0.54/100g · 200g

Buy at Asda →
White Pudding 200g
AsdaAsda

White Pudding 200g

£1.07

£0.54/100g · 200g

Buy at Asda →
20 Chicken Samosas 650g
AsdaAsda

20 Chicken Samosas 650g

£3.50

£0.54/100g · 650g

Buy at Asda →
Family saver with free BBQ pack
Fat ButcherFat Butcher

Family saver with free BBQ pack

£26.99

£0.54/100g · 5.0kg

Buy at Fat Butcher →
Chilli Beef Wedge Melt 1.4kg
AsdaAsda

Chilli Beef Wedge Melt 1.4kg

£7.57

£0.54/100g · 1.4kg

Buy at Asda →
XXL Pork Shoulder Steak
AldiAldi

XXL Pork Shoulder Steak

£5.49

£0.55/100g · 1.0kg

Buy at Aldi →
Sainsbury's Steak Slices x2 300g
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's Steak Slices x2 300g

£1.65

£0.55/100g · 300g

Buy at Sainsbury's →
Scottish Mince Round 330g
AsdaAsda

Scottish Mince Round 330g

£1.87

£0.55/100g · 340g

Buy at Asda →
Sainsbury's 4 x Quarter Pounder Lamb Burgers 454g
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's 4 x Quarter Pounder Lamb Burgers 454g

£2.50£5.00-50%
Nectar

£0.55/100g · 454g

Buy at Sainsbury's →
Doritos Sizzling Beef Taco 180g
MorrisonsMorrisons

Doritos Sizzling Beef Taco 180g

£1.00

£0.56/100g · 180g

Buy at Morrisons →
Meatballs
AldiAldi

Meatballs

£2.79

£0.56/100g · 500g

Buy at Aldi →
Butter Chicken Slice
AsdaAsda

Butter Chicken Slice

£0.95

£0.56/100g · 170g

Buy at Asda →
Essential Seafood Sticks
WaitroseWaitrose

Essential Seafood Sticks

£1.40

£0.56/100g · 250g

Buy at Waitrose →
Smashed Sausage Patty
AldiAldi

Smashed Sausage Patty

£1.29

£0.56/100g · 230g

Buy at Aldi →
Smashed Chicken Pattie
AldiAldi

Smashed Chicken Pattie

£1.29

£0.56/100g · 230g

Buy at Aldi →
Chicken & Bacon Tortelloni
AldiAldi

Chicken & Bacon Tortelloni

£1.69

£0.56/100g · 300g

Buy at Aldi →
Spicy Sausage Tortelloni
AldiAldi

Spicy Sausage Tortelloni

£1.69

£0.56/100g · 300g

Buy at Aldi →
Birds Eye 4 Shortcrust Chicken Pies 620G
TescoTesco

Birds Eye 4 Shortcrust Chicken Pies 620G

£3.50£4.35-20%
Clubcard

£0.56/100g · 620g

Buy at Tesco →
Bury Black Pudding Slices
MorrisonsMorrisons

Bury Black Pudding Slices

£1.30

£0.57/100g · 230g

Buy at Morrisons →
BBQ Pork Ribs (700g)
Fat ButcherFat Butcher

BBQ Pork Ribs (700g)

£3.99

£0.57/100g · 700g

Buy at Fat Butcher →
Tandoori diced beef 500g (500g)
Fat ButcherFat Butcher

Tandoori diced beef 500g (500g)

£3.99

£0.57/100g · 500g

Buy at Fat Butcher →
2kg Thigh Fillets
AldiAldi

2kg Thigh Fillets

£11.49

£0.57/100g · 2.0kg

Buy at Aldi →
4kg Misshaped Diced Chicken Breast
Meat SupermarketMeat Supermarket

4kg Misshaped Diced Chicken Breast

£22.99

£0.57/100g · 4.0kg

Buy at Meat Supermarket →
No.1 Smoked Haddock Chowder
WaitroseWaitrose

No.1 Smoked Haddock Chowder

£3.50

£0.58/100g · 600g

Buy at Waitrose →
Original Haggis 454g
AsdaAsda

Original Haggis 454g

£2.67

£0.59/100g · 454g

Buy at Asda →
Fray Bentos Minced Beef & Onion Pies 425g
Sainsbury'sSainsbury's

Fray Bentos Minced Beef & Onion Pies 425g

£2.50£3.25-23%
Nectar

£0.59/100g · 425g

Buy at Sainsbury's →