Cheapest right now
The single cheapest option for every item across all stores — ranked by price per 100g. Loyalty-card prices included where they win.

Minted Lamb chump chops with free British organic lamb mince
£9.99
Buy at Fat Butcher →£0.11/100g · 9.0kg

Sainsbury's 2kg British Chicken Drumsticks
£3.00£4.50-33%
Nectar£0.15/100g · 2.0kg

Sainsbury's 2kg British Fresh Chicken Skin on Thighs
£4.00£5.75-30%
Nectar£0.20/100g · 2.0kg

Sainsbury's 1kg British Fresh Skin on Chicken Legs
£2.25
Buy at Sainsbury's →£0.23/100g · 1.0kg

Sainsbury's Chicken & Sweetcorn Chowder, Taste the Difference 380g
£1.38£1.85-25%
Nectar£0.36/100g · 380g
American Inspired Southern Fried Chicken Flavour Micro Rice 250g
£0.95
Buy at Asda →£0.38/100g · 250g

Stamford Street Co. MSC Seafood Sticks x16 250g
£0.95
Buy at Sainsbury's →£0.38/100g · 250g

Misshaped Diced Chicken Breast 2kg (Previously Frozen)
£7.99
Buy at Meat Supermarket →£0.40/100g · 2.0kg

Sainsbury's 500g British 6% Fat Chicken Mince
£2.00£3.00-33%
Nectar£0.40/100g · 500g

Morrisons The Butcher's On Market Street British Beef Diced Ox Kidney
£1.00
Buy at Morrisons →£0.40/100g · 250g

Stamford Street Co. Smoked Back Bacon Rashers 300g
£1.25
Buy at Sainsbury's →£0.42/100g · 300g

Tesco Chilli Beef Nacho Mac 'N' Cheese 400g
£1.75£2.00-13%
Clubcard£0.44/100g · 400g

Sainsbury's Summer 2 x Halloumi Quarter Pounder Burgers 228g
£1.00
Buy at Sainsbury's →£0.44/100g · 228g

McCain Season and Bake Fries Takeaway Style Chicken Salt 762g
£3.50
Buy at Iceland →£0.46/100g · 762g

50% off Beef Roasting joint and Pork Joint PLUS Free Gammon
£14.99
Buy at Fat Butcher →£0.50/100g · 3.0kg

Morrisons British Chinese Flavoured Pork Belly 720g
£3.60
Buy at Morrisons →£0.50/100g · 720g

Sainsbury's Sardines in Sunflower Oil 120g (90g*)
£0.60
Buy at Sainsbury's →£0.50/100g · 120g

Fragata Selection Olives Stuffed With Anchovy (350g)
£1.75
Buy at Morrisons →£0.50/100g · 350g

Iceland 8 (Approx.) Chicken and Bacon Crispy Pancakes: 500g
£2.50
Buy at Iceland →£0.50/100g · 500g

Morrisons The Best Brussels Sprouts, Bacon & West Country Butter 400g
£2.00
Buy at Morrisons →£0.50/100g · 400g

Morrisons 16 Pork, Sage & Onion Stuffing Balls 400g
£2.00
Buy at Morrisons →£0.50/100g · 400g

Morrisons Roast In Bag Large Chicken,Pork,Leek & Bacon Stuffing 2.4kg
£12.00
Buy at Morrisons →£0.50/100g · 2.4kg

Sainsbury's Beef Gravy Pouch, Taste the Difference 350g
£1.84£2.45-25%
Nectar£0.53/100g · 350g

Sainsbury's Chicken Gravy Pouch, Taste the Difference 350g
£1.84£2.45-25%
Nectar£0.53/100g · 350g

Morrisons Market Street BBQ Meat Pack (Scotch Beef) 1.7kg
£8.97
Buy at Morrisons →£0.53/100g · 1.7kg

Sainsbury's Scottish MSC Mussels in Garlic Butter 500g (Serves x2)
£2.65
Buy at Sainsbury's →£0.53/100g · 500g
ASDA Roasted Garlic Butter Irish Rope-Grown Mussels 500g (2 x 250g)
£2.65
Buy at Asda →£0.53/100g · 500g

Sainsbury's Fresh British Turkey Thigh Joint 750g
£4.00£4.50-11%
Nectar£0.53/100g · 750g

Morrisons British The Best Corn Fed Chicken Thighs And Drumsticks 580g
£3.13
Buy at Morrisons →£0.54/100g · 580g

Daers Pelmeni Sibiriesu Gaume Dumplings With Pork Meat 500g
£2.70
Buy at Morrisons →£0.54/100g · 500g

Tesco Finest Roasting Root Vegetables with Beef Dripping Butter 500g
£2.75
Buy at Tesco →£0.55/100g · 500g

Sainsbury's 4 x Quarter Pounder Lamb Burgers 454g
£2.50£5.00-50%
Nectar£0.55/100g · 454g
Exceptional by Brussels Sprouts with Pancetta & a Seasoned Butter 450g
£2.50
Buy at Asda →£0.56/100g · 450g
The Bury Black Pudding Company 4 Traditional Black Pudding Slices
£1.28
Buy at Asda →£0.56/100g · 230g























































































































































