Cheapest right now

The single cheapest option for every item across all stores — ranked by price per 100g. Loyalty-card prices included where they win.

Big British Beef Box
Fat ButcherFat Butcher

Big British Beef Box

£14.99

£0.30/100g · 5.0kg

Buy at Fat Butcher →
£70 British beef for £29.99
Fat ButcherFat Butcher

£70 British beef for £29.99

£29.99

£0.33/100g · 9.0kg

Buy at Fat Butcher →
Sainsbury's Steak Pies x4 568g
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's Steak Pies x4 568g

£1.99

£0.35/100g · 568g

Buy at Sainsbury's →
Steak & Gravy Pies 4 Pack
AldiAldi

Steak & Gravy Pies 4 Pack

£1.99

£0.35/100g · 570g

Buy at Aldi →
Tomahawk Fillet Steak Combo
Fat ButcherFat Butcher

Tomahawk Fillet Steak Combo

£19.99

£0.38/100g · 5.2kg

Buy at Fat Butcher →
Beef Mince
AsdaAsda

Beef Mince

£1.00

£0.40/100g · 250g

Buy at Asda →
Steak Bakes 2 Pack
AldiAldi

Steak Bakes 2 Pack

£1.15

£0.41/100g · 280g

Buy at Aldi →
Minced Beef & Onion 392g
AsdaAsda

Minced Beef & Onion 392g

£1.70

£0.43/100g · 392g

Buy at Asda →
Tesco Chilli Beef Nacho Mac 'N' Cheese 400g
TescoTesco

Tesco Chilli Beef Nacho Mac 'N' Cheese 400g

£1.75£2.00-13%
Clubcard

£0.44/100g · 400g

Buy at Tesco →
Tesco Chilli Beef Wedges 400g
TescoTesco

Tesco Chilli Beef Wedges 400g

£2.00

£0.50/100g · 400g

Buy at Tesco →
Beef Ox Heart
HG WalterHG Walter

Beef Ox Heart

£12.50

£0.50/100g · 2.5kg

Buy at HG Walter →
Morrisons Beef Chilli
MorrisonsMorrisons

Morrisons Beef Chilli

£2.00

£0.50/100g · 400g

Buy at Morrisons →
Beef Ragu Protein Pot
AldiAldi

Beef Ragu Protein Pot

£1.75

£0.50/100g · 350g

Buy at Aldi →
Pulled Beef
AsdaAsda

Pulled Beef

£1.00

£0.50/100g · 200g

Buy at Asda →
Sainsbury's Beef Gravy Pouch, Taste the Difference 350g
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's Beef Gravy Pouch, Taste the Difference 350g

£1.84£2.45-25%
Nectar

£0.53/100g · 350g

Buy at Sainsbury's →
Chilli Beef Wedge Melt 1.4kg
AsdaAsda

Chilli Beef Wedge Melt 1.4kg

£7.57

£0.54/100g · 1.4kg

Buy at Asda →
Sainsbury's Steak Slices x2 300g
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's Steak Slices x2 300g

£1.65

£0.55/100g · 300g

Buy at Sainsbury's →
Doritos Sizzling Beef Taco 180g
MorrisonsMorrisons

Doritos Sizzling Beef Taco 180g

£1.00

£0.56/100g · 180g

Buy at Morrisons →
Tandoori diced beef 500g (500g)
Fat ButcherFat Butcher

Tandoori diced beef 500g (500g)

£3.99

£0.57/100g · 500g

Buy at Fat Butcher →
Fray Bentos Minced Beef & Onion Pies 425g
Sainsbury'sSainsbury's

Fray Bentos Minced Beef & Onion Pies 425g

£2.50£3.25-23%
Nectar

£0.59/100g · 425g

Buy at Sainsbury's →
Beef Dinner 375g
AsdaAsda

Beef Dinner 375g

£2.24

£0.60/100g · 375g

Buy at Asda →
Chipotle Beef Kebabs
AldiAldi

Chipotle Beef Kebabs

£1.99

£0.62/100g · 320g

Buy at Aldi →
Salt Beef
AldiAldi

Salt Beef

£2.49

£0.62/100g · 400g

Buy at Aldi →
Steak Slice 700g
AsdaAsda

Steak Slice 700g

£4.38

£0.63/100g · 700g

Buy at Asda →
Beef Stew 392g
AsdaAsda

Beef Stew 392g

£2.48

£0.63/100g · 392g

Buy at Asda →
Steak & Ale Pies 2 Pack
AldiAldi

Steak & Ale Pies 2 Pack

£2.59

£0.65/100g · 400g

Buy at Aldi →
Fray Bentos Steak & Kidney Pudding 400g
Sainsbury'sSainsbury's

Fray Bentos Steak & Kidney Pudding 400g

£2.70£3.45-22%
Nectar

£0.68/100g · 400g

Buy at Sainsbury's →
Beef Lasange
AldiAldi

Beef Lasange

£2.79

£0.70/100g · 400g

Buy at Aldi →
Jamaican Beef Patty
AldiAldi

Jamaican Beef Patty

£0.99

£0.71/100g · 140g

Buy at Aldi →
Irish nature rib of beef (1.0kg)
Fat ButcherFat Butcher

Irish nature rib of beef (1.0kg)

£9.99

£0.71/100g · 1.4kg

Buy at Fat Butcher →
Pukka Steak Slice 140G
MorrisonsMorrisons

Pukka Steak Slice 140G

£1.00

£0.71/100g · 140g

Buy at Morrisons →
Pukka All Steak Slice 140g
TescoTesco

Pukka All Steak Slice 140g

£1.00£1.75-43%
Clubcard

£0.71/100g · 140g

Buy at Tesco →
No-Beef Balls
AsdaAsda

No-Beef Balls

£2.00

£0.74/100g · 270g

Buy at Asda →
Steak & Kidney 425g
AsdaAsda

Steak & Kidney 425g

£3.15

£0.74/100g · 425g

Buy at Asda →
Steak & Gravy 425g
AsdaAsda

Steak & Gravy 425g

£3.15

£0.74/100g · 425g

Buy at Asda →
Steak Burgers
AsdaAsda

Steak Burgers

£2.97

£0.74/100g · 400g

Buy at Asda →
British Beef Roasting Joints 2-4-1
Fat ButcherFat Butcher

British Beef Roasting Joints 2-4-1

£14.99

£0.75/100g · 2.0kg

Buy at Fat Butcher →
Brownings Beef & Onion Pies 2pk
MorrisonsMorrisons

Brownings Beef & Onion Pies 2pk

£2.70

£0.75/100g · 360g

Buy at Morrisons →
Morrisons Chilli Beef Burritos
MorrisonsMorrisons

Morrisons Chilli Beef Burritos

£3.00

£0.75/100g · 400g

Buy at Morrisons →
11 Steak Lorne Slices 720g
AsdaAsda

11 Steak Lorne Slices 720g

£5.48

£0.76/100g · 720g

Buy at Asda →
Tesco Stewed Steak 392G
TescoTesco

Tesco Stewed Steak 392G

£3.10

£0.79/100g · 392g

Buy at Tesco →
2 Minced Beef and Onion Pies
AsdaAsda

2 Minced Beef and Onion Pies

£2.68

£0.79/100g · 338g

Buy at Asda →
Minced Beef Stew 450g
AsdaAsda

Minced Beef Stew 450g

£3.64

£0.81/100g · 450g

Buy at Asda →
Chuck Steak Bake
AsdaAsda

Chuck Steak Bake

£1.48

£0.83/100g · 179g

Buy at Asda →
Tesco Beef Suet 200G
TescoTesco

Tesco Beef Suet 200G

£1.70

£0.85/100g · 200g

Buy at Tesco →
Royal Port Beef & Cheese Patty 140G
TescoTesco

Royal Port Beef & Cheese Patty 140G

£1.20£1.35-11%
Clubcard

£0.86/100g · 140g

Buy at Tesco →
Malcolm Allan Steak Lorne
MorrisonsMorrisons

Malcolm Allan Steak Lorne

£2.25

£0.87/100g · 260g

Buy at Morrisons →
Ginsters Peppered Steak Slice 170g
Sainsbury'sSainsbury's

Ginsters Peppered Steak Slice 170g

£1.50£2.25-33%
Nectar

£0.88/100g · 170g

Buy at Sainsbury's →
Cully & Sully 4 Ingredients Beef Bone Broth 280g
TescoTesco

Cully & Sully 4 Ingredients Beef Bone Broth 280g

£2.50£3.00-17%
Clubcard

£0.89/100g · 280g

Buy at Tesco →
Beef Bone Marrow Rings (500g)
HG WalterHG Walter

Beef Bone Marrow Rings (500g)

£4.50

£0.90/100g · 500g

Buy at HG Walter →
Beef Bone Marrow Troughs (500g)
HG WalterHG Walter

Beef Bone Marrow Troughs (500g)

£4.50

£0.90/100g · 500g

Buy at HG Walter →
Beef Bone Marrow (500g)
HG WalterHG Walter

Beef Bone Marrow (500g)

£4.50

£0.90/100g · 500g

Buy at HG Walter →
Beef Style Mince 350g
AsdaAsda

Beef Style Mince 350g

£3.27

£0.93/100g · 350g

Buy at Asda →
All Steak 200g
AsdaAsda

All Steak 200g

£1.87

£0.94/100g · 200g

Buy at Asda →
Morrisons Braised Beef & Mash
MorrisonsMorrisons

Morrisons Braised Beef & Mash

£3.75

£0.94/100g · 400g

Buy at Morrisons →
Beef Braising Steak
AsdaAsda

Beef Braising Steak

£3.80

£0.95/100g · 400g

Buy at Asda →
Corned Beef 400g
AsdaAsda

Corned Beef 400g

£3.86

£0.96/100g · 400g

Buy at Asda →
6 Steak Link 350g
AsdaAsda

6 Steak Link 350g

£3.48

£0.99/100g · 350g

Buy at Asda →
BBQ Ready British steaks 1.5kg
Fat ButcherFat Butcher

BBQ Ready British steaks 1.5kg

£14.99

£1.00/100g · 1.5kg

Buy at Fat Butcher →
5% Fat Beef Kebabs 4 Pack
AldiAldi

5% Fat Beef Kebabs 4 Pack

£3.49

£1.09/100g · 320g

Buy at Aldi →
Prime Steak Mince 800g
AsdaAsda

Prime Steak Mince 800g

£8.79

£1.10/100g · 800g

Buy at Asda →
Mince Beef 80/20 - 1kg (1KG)
The Meat ManThe Meat Man

Mince Beef 80/20 - 1kg (1KG)

£10.99

£1.10/100g · 1.0kg

Buy at The Meat Man →
Tesco Finest Slow Cooked Beef Bourguignon 540G
TescoTesco

Tesco Finest Slow Cooked Beef Bourguignon 540G

£6.00£7.95-25%
Clubcard

£1.11/100g · 540g

Buy at Tesco →
Tesco Stewing Steak 400G
TescoTesco

Tesco Stewing Steak 400G

£4.45

£1.11/100g · 400g

Buy at Tesco →
McCoy's Coated Peanuts Flame Grilled Steak 155g
TescoTesco

McCoy's Coated Peanuts Flame Grilled Steak 155g

£1.75£2.75-36%
Clubcard

£1.13/100g · 155g

Buy at Tesco →
McCoy's 155g Flame Grilled Steak Coated Peanuts
Sainsbury'sSainsbury's

McCoy's 155g Flame Grilled Steak Coated Peanuts

£1.75£2.75-36%
Nectar

£1.13/100g · 155g

Buy at Sainsbury's →
Morrisons The Best Steak Hash
MorrisonsMorrisons

Morrisons The Best Steak Hash

£4.75

£1.19/100g · 400g

Buy at Morrisons →
Tesco Finest Steak Ragu 400G
TescoTesco

Tesco Finest Steak Ragu 400G

£4.75

£1.19/100g · 400g

Buy at Tesco →
Beef Shin Ragù Maniche 400g
AsdaAsda

Beef Shin Ragù Maniche 400g

£4.94

£1.24/100g · 400g

Buy at Asda →
Wasabi BBQ Beef Yakisoba 400g
TescoTesco

Wasabi BBQ Beef Yakisoba 400g

£5.00

£1.25/100g · 400g

Buy at Tesco →
Atora Suet Beef
MorrisonsMorrisons

Atora Suet Beef

£3.00

£1.25/100g · 240g

Buy at Morrisons →
Philly Cheese Steak Bake
AsdaAsda

Philly Cheese Steak Bake

£1.50

£1.28/100g · 117g

Buy at Asda →
British beef kofta kebab (300g)
Fat ButcherFat Butcher

British beef kofta kebab (300g)

£3.99

£1.33/100g · 300g

Buy at Fat Butcher →
XXL sharer tomahawk (1.2-1.4kg)
Fat ButcherFat Butcher

XXL sharer tomahawk (1.2-1.4kg)

£15.99

£1.33/100g · 1.2kg

Buy at Fat Butcher →
Beef Stir Fry
AsdaAsda

Beef Stir Fry

£4.70

£1.34/100g · 350g

Buy at Asda →
Beef & Tomato King 114 g
AsdaAsda

Beef & Tomato King 114 g

£1.55

£1.36/100g · 114g

Buy at Asda →
Tomahawk Steak 1.1kg (1.1kg)
Fat ButcherFat Butcher

Tomahawk Steak 1.1kg (1.1kg)

£14.99

£1.36/100g · 1.1kg

Buy at Fat Butcher →
Sainsbury's BBQ Beef Kebabs 360g
Sainsbury'sSainsbury's

Sainsbury's BBQ Beef Kebabs 360g

£5.00

£1.39/100g · 360g

Buy at Sainsbury's →
Steak Mis Shapes 1kg (Plain)
The Meat ManThe Meat Man

Steak Mis Shapes 1kg (Plain)

£13.99

£1.40/100g · 1.0kg

Buy at The Meat Man →
Easy to Cook Beef Grills
WaitroseWaitrose

Easy to Cook Beef Grills

£5.50

£1.41/100g · 390g

Buy at Waitrose →
Medallion Beef Steaks 340g
AsdaAsda

Medallion Beef Steaks 340g

£4.97

£1.46/100g · 340g

Buy at Asda →
Steak Mince Beef – 2.5Kg Packs
Village ButchersVillage Butchers

Steak Mince Beef – 2.5Kg Packs

£37.45

£1.50/100g · 2.5kg

Buy at Village Butchers →
Beef Short Rib Burnt Ends (1kg Pack)
Village ButchersVillage Butchers

Beef Short Rib Burnt Ends (1kg Pack)

£14.99

£1.50/100g · 1.0kg

Buy at Village Butchers →
Prime Steak Selection
Fat ButcherFat Butcher

Prime Steak Selection

£24.49

£1.53/100g · 1.6kg

Buy at Fat Butcher →
Steak Box
HG WalterHG Walter

Steak Box

£94.55

£1.58/100g · 6.0kg

Buy at HG Walter →
Frying Steaks -500g
The Meat ManThe Meat Man

Frying Steaks -500g

£7.99

£1.60/100g · 500g

Buy at The Meat Man →
Shin Beef 1kg
The Meat ManThe Meat Man

Shin Beef 1kg

£15.99

£1.60/100g · 1.0kg

Buy at The Meat Man →
Beef Roasting Joint (800g)
Fat ButcherFat Butcher

Beef Roasting Joint (800g)

£15.99

£1.60/100g · 800g

Buy at Fat Butcher →
No.1 Beef Rendang for 2
WaitroseWaitrose

No.1 Beef Rendang for 2

£7.50

£1.63/100g · 460g

Buy at Waitrose →
OXTAIL – CHOPPED (900 – 1100g)
Village ButchersVillage Butchers

OXTAIL – CHOPPED (900 – 1100g)

£17.99

£1.64/100g · 1.1kg

Buy at Village Butchers →
Potted Beef 100g
AsdaAsda

Potted Beef 100g

£1.64

£1.64/100g · 100g

Buy at Asda →
Veal Kidney
HG WalterHG Walter

Veal Kidney

£8.25

£1.65/100g · 500g

Buy at HG Walter →
Beef Strips 325g
AsdaAsda

Beef Strips 325g

£5.50

£1.69/100g · 325g

Buy at Asda →
Chuck Steak 1KG
The Meat ManThe Meat Man

Chuck Steak 1KG

£16.99

£1.70/100g · 1.0kg

Buy at The Meat Man →
3 Minced Beef & Onion Pies
AsdaAsda

3 Minced Beef & Onion Pies

£3.18

£1.72/100g · 185g

Buy at Asda →
No.1 Wagyu 12 Beef Meatballs
WaitroseWaitrose

No.1 Wagyu 12 Beef Meatballs

£5.25

£1.75/100g · 300g

Buy at Waitrose →
ANGUS Sirloin Joint 4-5kg
Meat SupermarketMeat Supermarket

ANGUS Sirloin Joint 4-5kg

£79.99

£1.78/100g · 4.5kg

Buy at Meat Supermarket →
Beef Joint Topside (3KG)
The Meat ManThe Meat Man

Beef Joint Topside (3KG)

£54.00

£1.80/100g · 3.0kg

Buy at The Meat Man →
Brisket Beef Joint (2KG)
The Meat ManThe Meat Man

Brisket Beef Joint (2KG)

£36.00

£1.80/100g · 2.0kg

Buy at The Meat Man →
Silverside Beef Joint (1KG)
The Meat ManThe Meat Man

Silverside Beef Joint (1KG)

£18.00

£1.80/100g · 1.0kg

Buy at The Meat Man →
Grass Fed Beef Osso Buco (1kg)
EdenmoorEdenmoor

Grass Fed Beef Osso Buco (1kg)

£18.35

£1.83/100g · 1.0kg

Buy at Edenmoor →
Beef Chuck 1.5kg
Meat SupermarketMeat Supermarket

Beef Chuck 1.5kg

£27.99

£1.87/100g · 1.5kg

Buy at Meat Supermarket →
Grass Fed Beef Ox Liver (250g)
EdenmoorEdenmoor

Grass Fed Beef Ox Liver (250g)

£4.80

£1.92/100g · 250g

Buy at Edenmoor →